лос€Р°Рґрё картина значение: Становление древних цивилизаций

[[ГЛЕДАЈТЕ!!]] Работнички Брегалница Штип натпреварите 26 фе | Advice for A Beginning Gardener

март. „Добивме службено барање од четири второлигашки клуба да се одложи стартот на пролетната полуетапа во Втората лига. Поради замрзнатите терени во Македонија и лошите услови за подготовки, дел од клубовите не беа во можност да се подготват соодветно. Токму затоа, ФФМ излезе во пресрет и одлучи стартот на пролетната полусезона во Втората лига да биде на 4.

Екипа | 14 Јул, 2022 19:10 | веќе видена | сличниповеќеОстанатоНиколов: Инвестирањето во инфраструктурата и во кадрите ќе бидат приоритет во здравството на новата… Почина пацинетка од сепса, се заразила при рутинска операција во прилепската болница. Заразени се уште неколку пациенти. Почина Благојче од Битола чекајќи го…

По одиграните… Екипа | 16 Јул, 2022 18:01 | веќе видена | сличниВардар со победа над Локомотива ги почна подготовките за новата сезонаВардар со победа над Локомотива ги почна подготовките за новата сезона, откако во пријателски натпревар славеше над Локомотива од Скопје со 3-0. Резултатот го… Екипа | 16 Јул, 2022 17:44 | веќе видена | сличниПријателски фудбалски меч меѓу Охрид Лихнидос и ПелистерОхрид, 15. јули 2022 (ИНПРЕС) – Во рамки на подготовките за новата натпреварувачка сезона, фудбалерите на Охрид Лихнидос утре ќе го одиграат првиот пријателски…

Поради реконструкција РЅР° теренот РІРѕ Прилеп, Победа против Пелистер Рµ домаќин РЅР° стадионот „Младост“. РќР° останатите натпревари СЃРµ среќаваат Вардар -РЁРєСѓРїРё (Телеком арена, Скопје), Брегалница — Ренова (Градски стадион Штип), Македонија Рѓ. Рџ — Работнички (стадион Ѓорче Петров) Рё Шкендија — Силекс (Градски стадион Тетово). Сите натпревари започнуваат РІРѕ 14:00 часот.

сите 332 | Република | 25 Фев, 2023 06:54 | веќе виденаЏО БАЈДЕН ЗА КИНЕСКИОТ МИРОВЕН ПЛАН ЗА УКРАИНА: Не може да биде добар штом Путин го поздрави, јас… Кинескиот план не може да биде добар штом Путин го поздравува, вели американскиот претседател Џо Бајден. – „Рускиот претседател Владимир Путин го поздравува,…

Брегалница со играч помалку го победи Работнички! Notice: Undefined index: HTTP_USER_AGENT in MobileDetect->__construct() (line 17 of /home/mkd/public_html/sites/all/modules/mkd/mkd_mobile/MobileDetect. php). Комплетирано е првото коло од Македонската прва лига откако во Штип Брегалница со 1-0 го совлада Работнички во последниот натпревар со погодок во полседните моменти од дуелот. Денеска се одигра последниот натпревар од првото коло во МПФЛ. Дуелот помеѓу Брегалница и Работнички заврши со победа на домаќинот од 1-0.

Екипа | 10 Јул, 2022 17:00 | веќе видена | сличниБрегалница Штип испушти победа против поранешен европски шампионБрегалница и Стеауа Букурешт одиграа 0-0 во пријателски натпревар во бугарскиот град Разлог. Штипјани беа подобри од романскиот второлигаш, имаа и една убава… Спорт Манија | 18 Јул, 2022 09:55 | веќе видена | сличниБрегалница се изнапромашува од 100% шанси, за реми без голови со СтеауаБрегалница испушти можност за триумф против романската Стеауа Букурешт на пријателскиот натпревар кој се одигра во Банско, одигрувајќи дуел без голови…. Екипа | 18 Јул, 2022 09:51 | веќе видена | сличниПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАРИ: Тиквеш го совлада КожуфМакедонските фудбалски тимови продолжуваат со подготовките за новата сезона.

ИнПрес | 15 Јул, 2022 08:49 | веќе видена | сличниПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАРИ: Струга ТЛ загуби од Приштина, Силекс подобар од КожуфФудбалерите на Струга ТЛ загубија од косовскиот прволигаш Приштина со 1-2 на пријателскиот натпревар кој се одигра во Маврово. Приштина имаше предност со 0-2,… Екипа | 14 Јул, 2022 19:24 | веќе видена | сличниМарио Илиевски и на вториот меч повторно стрелец за КишвардаМладинскиот репрезентативец на Македонија, Марио Илиевски повторно стрелец за својот нов тим унгарската Кишварда и на вториот тест натпревар по пристигнувањето…

Официјалните лица на натпреварите од Прва МФЛ ќе се одредуваат со извлекување во живо на tv. ffm. mk | ФФМОбјавено на 15 Февруари, 2017 во Вести Во недела на 19. февруари 2017 година започнува пролетниот дел од Првата македонската фудбалска лига. Дерби натпреварот ќе се одигра во Струмица.

Работнички играше 30 минути со играч повеќе откако во 61. минута Никола Тонев заработи втор жолт картон но романтичарните не успеаа да ја искористат бројчаната предност на теренот, напротив примија гол во судиското продолжение. Пред самиот свиреж на судијата, Митрев постигна гол за голема радост на Брегалница и победа од 1-0 над фаворитот.

Денеска на зелениот терен силите си ги одмерија Тиквеш и Кожуф, а кавадарчани… Екипа | 17 Јул, 2022 18:04 | веќе видена | сличниЦрвена ѕвезда делува застрашувачки, веќе има бодовна предност пред ПартизанСрпскиот првак Црвена ѕвезда и во новата сезона продолжува да ги „меле“ противниците. По победата од 4:0 против Раднички Ниш во првото коло, Звезда вечерва… Спорт Манија | 16 Јул, 2022 20:30 | веќе видена | сличниОхрид го победи Пелистер на тестот на „Билјанини извори“Фудбалерите на Охрид го победија битолски Пелистер ао 1-0 на денешниот пријателски натпревар кој се одигра на СРЦ „Билјанини извори“ во Охрид.

сите 165 | Фактор | 25 Фев, 2023 16:31 | веќе видена„Волстрит џурнал“: Најголемите европски земји од НАТО ја охрабруваат Украина за мировни преговори… Најголемите европски земји на НАТО ја охрабруваат Украина да размисли за мировни преговори со Русија, пишува „Волстрит џурнал“. Германија, Франција и Велика… сите 195 | Република | 25 Фев, 2023 09:50 | веќе виденаКовачевски – Оцука: Унапредување на економската соработка со Јапонија и силна поддршка на…

ФК БРЕГАЛНИЦАПОВТОРНО ВО ПРВАТА ЛИГА — Брегалница таму каде што и е местото! ФК БРЕГАЛНИЦА НИЗ ИСТОРИЈАТА — клуб со традиција од 100 години! Последен натпревар БРЕГАЛНИЦА — Победа 2 — 2 Види извештај Следен натпревар БРЕГАЛНИЦА — Скопје (19. февруари) Поз. ЕкипаБ1Струга ТЛ — Струга372Шкупи — Скопје343Шкендија — Тетово284Тиквеш — Кавадарци 265Силекс — Кратово236БРЕГАЛНИЦА — ШТИП217Македонија ЃП — Скопје208Работнички — Скопје189Победа — Прилеп1310Ак.

сите 212 | Сител | 25 Фев, 2023 12:06 | веќе виденаПисателите се една добра армија што го чува јазикотДебата за заштита на мајчиниот јазик преку литературата Заштитата и промоцијата на мајчиниот јазик преку литературата беа темата на втората дебата од серијалот… сите 99 | Нова Македонија | 24 Фев, 2023 11:12 | веќе видена(ВИДЕО) НАУМ СТОИЛКОВСКИ СО ПОЛИТИЧКА ГАТАНКА: Ниту ден тој не губи, од крадење се уби. .. Политичка гатанка изрецитира портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и ја објави на социјалните мрежи. Таа се однесува на првиот вицепремиер Артан Груби….

mk продолжение можете да ја погледнете процедурата за извлекување судии за Прва лига. Процедура за делегирање судии со извлекување. docxФФМ донесе одлука за одложување на стартот на пролетниот дел од сезоната во Втората македонска лига за седум дена. Наместо на 25. февруари, пролетниот дел од шампионатот ќе започне на 4.

(Спорт<<<<) Брегалница Штип Скопје Директниот пренос

Брегалница со играч помалку го победи Работнички! — МКД.мк

Брегалница и Работнички одиграа натпревар без голови во Штиппоследна промена: 26 Фев, 2023 03:06контактdmcaлокалноизворинајчитанисите категориитаговиwidgetмаркетингDailyВестиСпортСценаЖивотЗанимливостиВидеаСите вестиБрегалница и Работнички одиграа натпревар без голови во ШтипБрегалница и Работнички одиграа натпревар без голови во ШтипФудбалерите на Брегалница и Работнички одиграа без победник (0-0) на пријателскиот натпревар кој попладнево се одигра одигра на Градскиот стадион во Штип. Во…

ФК Брегалница Штип: До кога судиите ќе грешат а

Брегалница и Работнички ремизираа без голови во Штип (ФОТО) — МакФудбалМакФудбал Брегалница и Работнички одиграа без голови на Градскиот стадион во Штип во првиот пријателски натпревар од подготовките. Најдобрата шанса за штипјани ја имаше Даниел Мојсов во 53. минута кога упати шут со глава, но Игор Алексовски одлично одбрани. За Работнички се закани Манојлев, но Шчекиќ не дозволи да се тресе неговата мрежа. Следниот тест за Работнички е в среда против Победа, додека Брегалница в четврток ќе игра против српскиот тим Трајал Крушевац.

Николов: Бодовите да останат во Штип, очекуваме добар резултат против РаботничкиМладинскиот репрезентативец на Брегалница, Иван Николов, за утрешниот натпревар на Брегалница против Работнички во 9. коло од Првата македонска фудбалска лига, вели дека тимот е подготвен за освојување на нови бодови. Николов беше еден од најдобрите поединци на македонската селекција на пријателските натпревари на турнирот во Хрватска, против Албанија и против Саудиска Арабија, носејќи ја и капитенската лента. Сега, посакува формата да ја преточи и на следните натпревари на „сините“. Брегалница утре од 15 часот во 9. коло од ПМФЛ на Градскиот стадион во Штип го пречекува Работнички.

Новина од пролетниот дел за натпреварите од Првата македонска лига е тоа што судиите и контролорите на натпреварите ќе се одредуваат со извлекување. Во петок во 12:00 часот во „Куќа на фудбалот“ со извлекување ќе бидат одредени судиските четворки и контролорите за натпреварите од 19. коло. Извлекувањето на официјалните лица можете да го гледате во живо на tv.

сите 464 | Денешен | 25 Фев, 2023 13:08 | веќе виденаВладеењето на правото не прави компромиси со „преговори со изнудувачи“! Во повеќе анализи на политички познавачи, последниот случај со хакираниот систем на ФЗО се согледува и како уште една парадигма на државно-општествениот. .. сите 125 | Нова Македонија | 25 Фев, 2023 09:00 | веќе виденаВремето денес ќе биде променливо облачно и релативно топлоВремето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 2…

[[ПОТОК#]+] Струга Трим-Лум Брегалница Штип видео

((СПОРТ)) Брегалница Штип Скопје натпреварите 19

Определение по дело №1847/2019 на Районен съд — Горна Оряховица

Рћ
П Р Е Д Е Л Е Н И Е

В В 
В В В В в„– 2418

В В В В 
гр. Горна Оряховица, 24.10.2019г.

 

В В В В В В В В В В В  Днес, 24.10.2019Рі. Еманоел Вардаров —
съдия-докладчик по гр.дело№1847/2019г. по описа на Горнооряховския районен съд, след като
се запознах молбите на „Кредитреформ
България”EООД с ЕИК:831030580(чрез юрисконсулт Георги Картошев)  и приложените  тях  писмени доказателства, считам,  че са налице предпоставките на чл. 118 ал.1 от
ГПК.

            Предявени са от страна на „Кредитреформ
България”ЕООД СЃ ЕИК:831030580, СЃСЉСЃ седалище Рё адрес РЅР° управление: РіСЂ.София —
п.к.1606 район „Красно село” ул.”Шандор Петьофи”№10, представлявано от
Управител Радослав Хр.Велчев(чрез юрисконсулт Георги Катошев), е предявило
против И.В.Г.
с ЕГН**********, с
адрес: ***, обективно съединени искове по чл.79 ал.1 ввр. чл.240 от ЗЗД
ввр. чл.99 от ЗЗД; чл.92 от ЗЗД за: сумата 405.47лв., представляваща неизплатна
главница по Договор№9924448005/04.09.2016г. за кредит
с „4финанс“ЕООД и И.В.Г.,
като впоследствие вземането по договора е прехвърлено от страна на „4финанс“ЕООД в полза на
„Кредитреформ България”ЕООД, по силата на Договор№BGF-2018-033/23. 11.2018г. за продажба и
прехвърляне на вземания/цесия/, ведно със законната лихва върху тази сума от
датата на подаване на исковата молба в съда – 07.10.2019г., до окончателното и
изплащане; сумата 408.12лв., представляваща наказателна лихва за периода: 08.12.2016г.-22.11.2018г. Претендират
се за присъждане и направените по делото разноски.

            Чрез
правилата за местна подсъдност законът посочва пред кой измежду различните
районни или окръжни съдилища следва да бъде предявена исковата претенция.
Съгласно разпоредбата на чл.113 от ГПК/изм. ДВ бр.65/07.08.2018г. / исковете на и срещу потребители
се предявяват пред съда, в чийто район се намира настоящият адрес на
потребителя, Р° РїСЂРё липса РЅР° такъв — РїРѕ постоянния.

             Съобразно правилото на §.13 от ЗЗП
„потребител“ е всяко физическо лице, което придобива стоки или ползва услуги, които
не са предназначени за извършване на търговска или професионална дейност, и
всяко физическо лице, което като страна по договор по този закон действа извън
рамките на своята търговска или професионална дейност. Като страна по сключен с
кредитна институция договор за кредит, ответникът има качеството „потребител на
финансова услуга“ по смисъла на §. 13 т.1 от ЗЗП ввр. т.2 от ДР на ЗЗП.
Предявените искове са основани на твърдения за дължимост на суми по договор за  потребителски кредит  и същите носят белезите на искове срещу
потребители по смисъла на чл.113 от ГПК. Нормата на  чл.113 от ГПК не разграничава вида на
предявения иск и съответно вида на търсената защита, а предвижда като
предпоставка за прилагането и, страна по спора да е потребител. В настоящия
случай се касае за потребителски спор, доколкото се твърди, че ищецът
претендира процесната сума от ответника в качеството му на физическо лице-потребител
на финансова услуга по договор за кредит, сключен с „4финанс“ЕООД. Без значение
е обстоятелството, че вземането се претендира от „Кредитреформ България”ЕООД като
придобито чрез договор за цесия, доколкото потребителят не губи това си
качество при прехвърлянето му в полза на трето лице, а определящо е положението
му към момента на сключване на съответния договор, по който е страна. С оглед
на това, без значение е и дали съответният спор, произтичащ от потребителски
договор, се води с цедента или с цесионера(Определение№160/30.03.2017г. по
РіСЂ.дело№1101/2017Рі. — IVРі.Рѕ.). Р’СЏСЂРЅРѕ Рµ, че прехвърлянето РЅР° вземането РЅРµ
променя фактическото основание, въз основа на което то е възникнало. Това
обстоятелство, обаче, е без значение за преценката за местната подсъдност,
доколкото нейната главна цел е да облекчи потребителя.

             Съдът, след запознаване с данните по делото,
при извършване на проверка по чл.118 ал.1 от ГПК, намира, че делото не му е
местно подсъдно. Настоящото производство е образувано срещу ответник с
качеството на потребител, в която хипотеза приложение намира императивната
разпоредба на чл.113 от ГПК, която определя, че исковете следва да бъдат
предявени пред съда, в чийто район се намира настоящият адрес на потребителя, а
РїСЂРё липса РЅР° заявен настоящ адрес — РїРѕ постоянния. След служебна
проверка(справка от НБД”Население” по реда на Наредба№14/18.11.2009г. от 08.10.2019г.), съдът установи, че ответникът И.В.Г. с ЕГН**********
 e с  постоянен
и настоящ адрес:***.  Според разпоредбата на чл.119 ал.3 от  ГПК, проверката за местна подсъдност по чл.113 от ГПК може да се повдига и служебно от съда до приключване на
първото по делото заседание. В разглеждания казус този срок е спазен, поради
което настоящият съдебен състав намира, че делото следва да бъде прекратено
пред РС-Г.Оряховица и изпратено на РС-София по местна подсъдност.

В В В В В В В В В В В  Р’РѕРґРёРј РѕС‚
гореизложеното и на основание чл. 121 ввр. чл.274 и сл. от ГПК, съдът

В В В В В В В В В В В В В В В В В В В В  В В В В В В В В В В В В В РћВ В В  РџВ В В 
Р    Е    Д    Е    Л   
И:

 

            Прекратява  производството
по гр.дело№1847/2019г. по описа на Горнооряховския районен съд, поради
местна неподсъдност на делото  на този
СЃСЉРґ.

            ИЗПРАЩА
 делото по подсъдност на
Районен съд гр.София.

            Определението подлежи на обжалване с частна
жалба пред ВТОС в едноседмичен срок от съобщаването му.

            Препис от определението да се изпрати  на „Кредитреформ България”ЕООД с
ЕИК:831030580, със седалище и адрес на управление: гр.